DZIEŃ ZIEMI

25.04.2019r. w naszej szkole odbyły się obchody Dnia Ziemi. Z tej okazji zaproszono na spotkanie z uczniami panią leśnik z Nadleśnictwa w Sokołowie Podlaskim, która w ciekawy sposób poruszyła problematykę segregowania śmieci oraz problem recyklingu. Następnie uczniom rozdano test dotyczący ocenienia długości rozkładania się śmieci w środowisku, w zależności od tego, z czego są wykonane.

Następnie Gabriela Mieteń w prezentacji pt. „Zanieczyszczenia powietrza i jego ochrona” przedstawiła problem zanieczyszczenia powietrza i sposoby postępowania, aby jego jakość była w przyszłości lepsza. W dalszej części obejrzano prezentację Sebastiana Mateusiaka i Sebastiana Tymińskiego z klasy III gimnazjum pt. „Ekologia”. W prezentacji poruszono następujące zagadnienia:
- czym jest ekologia,
- przykłady postaw ekologicznych,
- czym jest recykling i jakie daje korzyści,
- sortowanie śmieci,
- zanieczyszczenia powietrza (smog, kwaśne deszcze, dziura ozonowa),
- globalne ocieplenie klimatu,
- odnawialne źródła energii.

K. Przyborowski przedstawił prezentację „Stop wypalaniu traw”, która ukazała bezsensowność wypalania traw i wskazała na wiele negatywnych oddziaływań tego procederu na środowisko. Wypalanie traw prowadzi bowiem do wyjałowienia gleby, niszczy się równowaga ekologiczna w środowisku, giną zwierzęta, dochodzi do pożarów lasów i zabudowań gospodarczych.

Następnie obejrzano prezentację pt. „Odnawialne źródła energii”.

W ramach obchodów Dnia Ziemi uczniowie wykonywali plakaty związane z sortowaniem śmieci, które zaprezentowano na korytarzu szkolnym. Przeprowadzono również akcję ukwiecania klas szkolnych. Uczniowie przynosili ziemię, doniczki, sadzonki roślin i kwiaty doniczkowe.

Obchody Dnia Ziemi w naszej szkole dały wiele spostrzeżeń i przemyśleń na tematy związane z ochroną przyrody. Wszyscy musimy dbać o czystość naszego środowiska, aby zachować go w jak najlepszym stanie dla przyszłych pokoleń.

Marek Mieteń
Joanna Benedykciuk